Samhällsvetenskap
Program
Huvudområde/ämne
SAMHÄLLSVETARE FINNS ÖVERALLT!
Är du intresserad av områden som politik, genus, mångfald, utveckling, kommunikation eller service? Då är samhälls-vetenskapliga studier något för dig! Du hittar samhällsvetare inom många olika områden i både offentlig och privat sektor, såväl nationellt som internationellt. Som samhällsvetare kan du bidra med djupa kunskaper inom ett eller flera ämnesområden och metoder för att analysera problem och utveckla nya åtgärder. Genom att kombinera olika ämnen kan du skaffa dig en specifik kompetens som efterfrågas på arbetsmarknaden. Samhällsvetare arbetar till exempel på kommuner, departement, politiska organisationer eller företag, med allt från att bygga städer, planera för en hållbar miljö och utveckla kommunikationsstrategier till att leda serviceföretag, vara rådgivande i jämställdhetsfrågor eller sköta internationella förhandlingar.


LOVA, CORPORATE AFFAIRS SPECIALIST
“Jag tyckte bäst om de praktiska momenten på utbildningen.”
Lova arbetade efter studenten med en person som hade läst strategisk kommunikation vid Campus Helsingborg och hon tyckte att det lät både intressant och roligt. Efter att själv ha läst kandidatprogrammet i strategisk kommunikation arbetar Lova idag som Corporate Affairs Specialist på ett globalt företag.
– Jag arbetar bland annat med att bygga och upprätthålla organisationskulturen internt, kommunicera syfte och vision externt, hållbarhetsfrågor samt att forma bilden av oss.
– Jag tyckte bäst om de praktiska momenten på utbildningen, där vi fick skriva och hålla presentationer. Min favoritkurs var kursen i Public Relations där vi bland annat fick skriva pressreleaser. Jag åkte även på utbyte till San Diego i Kalifornien i ett år vilket var helt fantastiskt och inte alls någonting jag hade räknat med att få uppleva när jag började plugga.

HENRIC, HOTELLDIREKTÖR
“Utbildningen var perfekt!”
Henric valde att läsa Service management, med inriktning turism och hotell, eftersom han alltid har varit intresserad av att arbeta inom hotellsektorn. Utbildningen har tillsammans med hans branscherfarenhet hjälpt honom att nå sina mål. Idag arbetar han som hotelldirektör för två hotell.
– Mitt yttersta ansvar är att vi levererar ett bra resultat. Det lyckas vi med genom att få våra medarbetare och gäster att trivas, produktutveckling, säljarbete och strategiska beslut.
– Utbildningen var perfekt och gav mycket kunskaper i ekonomi, men också breda kunskaper inom ledarskap, gästupplevelse, marknadsföring, kommunikation och människor. Det är ju just människor som hela besöksnäringen handlar om.